© 2016 by Coach.Corp. Proudly created with Wix.com

PBUK: wyższe sumy gwarancyjne dla OC

December 4, 2016

 

Komisja Europejska zwiększa od 2017 r. wysokość sum gwarancyjnych w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC - poinformowało w środę Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 

"W przypadku szkody na osobie minimalną sumę gwarancyjną podniesiono do 1 220 000 euro na jednego poszkodowanego oraz do 6 070 000 euro na jedno zdarzenie drogowe. W przypadku szkody materialnej kwotę podwyższono do 1 220 000 euro na jedno zdarzenie szkodowe, niezależnie od liczby poszkodowanych" - czytamy w komunikacie.

 

PBUK wyjaśniło, że sumy gwarancyjne to granice wysokości finansowej odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem. "W ubezpieczeniu OC komunikacyjnym określane są przepisami prawa i nie mogą być niższe niż kwoty wskazane przez Komisję Europejską" - zaznaczyło biuro.

 

Prezes zarządu PBUK Mariusz Wichtowski w komentarzu do decyzji KE stwierdził, że celem ustalonych wysokości sum gwarancyjnych jest zapewnienie sprawcy zdarzenia drogowego, że zakład ubezpieczeń uwolni go do ciężaru wypłaty świadczenia do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w umowie ubezpieczenia. A "poszkodowanemu - uzyskania odszkodowania lub świadczenia ubezpieczeniowego do kwoty określonej w umowie, zaś zakładom ubezpieczeń - przewidywalności co do zobowiązań, a co za tym idzie - właściwego zarządzania powierzonymi mu środkami osób ubezpieczających" wyjaśnił prezes.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Polacy skłonni do niższego OC w zamian za kontrolę stylu jazdy.

December 3, 2016

1/1
Please reload

Recent Posts
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now